Droga

do turkusu

Nie stać nas na lekceważenie mądrości tkwiącej w grupie; na niebranie pod uwagę różnorodności perspektyw i postaw; na niedoprowadzanie do poszerzanie pola widzenia; na niewykorzystywanie tego ogromnego potencjału, który jest we wszystkich ludziach.

Intecja

Tworzenie miejsca pracy, które sprzyja rozwijaniu potencjału każdej osoby. Organizacja, dzięki której realizacja tego potencjału przyczynia się do realizacji misji i zadań przedszkola.

• dbaj o innych – dbaj o siebie – dbaj o to miejsce
  • słuchaj innych – słuchaj siebie – zdecyduj jakie działania chcesz podjąć w zgodzie z misją

Podstawy teoretyczne

Pracownicy przedszkola, dzieci i rodzice tworzą współzależną społeczność  w której uznajemy nasz wzajemny wpływ i podejmujemy zobowiązania wobec siebie nawzajem.

Osią społeczności jest idea bezprzemocowości w działaniu i komunikacji, szacunek dla unikalności i autonomii każdego, wypracowanie rozwiązań uwzględniających potrzeby i możliwości wszystkich.

Dialog, w którym potrzeby wszystkich są usłyszane, jest narzędziem ustalania umów, wypracowywania decyzji, rozwiązywania konfliktów, przekazywania feedbacku.

Uznajemy autonomię i decyzyjność każdego pracownika w obrębie jego roli i autoryzacji przypisanej do danej roli. Każdy podejmuje zobowiązania w wolności i w ramach swoich kompetencji i bierze za nie odpowiedzialność.

Używamy tradycyjnych określeń dla ról (np dyrektor, nauczyciel), nie po to, by budować hierarchię, lecz po to by jasno przekazać kompetencje i autoryzacje poszczególnych osób oraz poruszać się w ramach obowiązującego prawa

Wszystkie nasze działania podlegają ewaluacji w relacji do tego w jaki sposób i na ile realizują nasze podstawowe wartości (“Mission is the boss”)

Jesteśmy w procesie nieustannego rozwoju jako ludzie, którzy tworzą relacje, zespoły i organizację. Dzieje się to  poprzez adaptację do zmieniających się warunków, eksplorację tego co jest możliwe i co działa oraz antycypację, tego co może się wydarzyć.

Uznajemy siłę relacji i wzajemnego zaufania za podstawę naszej współpracy

Podejmowane działania

Decyzje dotyczące całego przedszkola są podejmowane po usłyszeniu różnych perspektyw na spotkaniach dyrektorek 1x w miesiącu

Każda dyrektorka podejmuje autonomiczne decyzje dotyczące jej placówki. Ma mosliwośc uzyskania wsparcie w